Start 17 klubova u 2 skupine

Start 17 klubova u 2 skupine

Nikad brojnija, samim time vjerojatno i nikad neizvjesnija. To je ova sezona A1 lige ili druga jakosna kategorija RVL-e. Dok su premierligaši već odigrali puna dva kola, a počeli su i treće, ove subote starta regionalna A1 liga. Zanimanje za ovom ligom nikad nije bilo veće, a čemu svjedoči i podatak da se za natjecanje prijavilo čak 17 klubova. Kako ne bi bila odveć glomazna, odnosno kako bi se što je moguće više smanjili troškovi za same klubove, A1 liga je podijeljena u dvije skupine.

Skupina A – Medveščak Zagreb, Zadar 1952, Mornar Split, OVK Split, POŠK 1937 Split, KPK Korčula, Branik Maribor i Budva

Skupina B – Stari Grad Beograd, Zemun, Vojvodina Novi Sad, Proleter Zrenjanin, NAIS Niš, Partizan Beograd, Cattaro Kotor, Novobeogradski Vukovi i Budućnost Podgorica

Najveći broj klubova u ovoj ligi daje Srbija koja je zastupljena s 7 momčadi. Hrvatska ima 6 klubova, Crna Gora 3 i Slovenija 1.

Igraju Nikša Dobud i Lovre Miloš

U skupini A su klubovi uglavnom s vrlo mladim igračima, iako nekoliko je sastava ojačano s iskusnim vaterpolistima, čak i olimpijcima. Tu se prije svega ističe KPK s Korčule koji je ljetos doveo, reaktivirao centra Nikšu Dobuda, olimpijskog pobjednika iz Londona 2012. Sigurno najzvučnije ime i najtrofejniji pojedinac u cijeloj A1 ligi. Baš kao što je zagrebački Medveščak reaktivirao Lovru Miloša, bivšeg hrvatskog reprezentativca i olimpijca iz Tokija 2021.

Na zagrebačkim Sveticama gdje igra Medveščak, mogu se pohvaliti s nekoliko mladih igrača koje su doveli iz Mladosti kao što su Jakov Škiljić, pa Amar Fajković, Dominik Obuljen.

Dodatna zanimljivost u ovoj skupini je što se tu nalaze čak tri momčadi iz Splita – Mornar, OVK Split i POŠK 1937.

Ojačani Stari Grad

U B skupini je najzvučnije ime sigurno beogradski Partizan, ali time ne tvrdimo baš i da su najjači. Zvučni su zbog povijesti i tradicije tog kluba koji sigurno pamti nemjerljivo bolje i ljepše trenutke od onih koje proživljavaju zadnjih godina. Ponovo su ljetos ostali bez većeg broja ponajboljih igrača, na čelu sa Strahinjom Krstićem, MVP-em juniorskog Svjetskog prvenstva ove godine. Nema ni Marka Dimitrijevića, Luke Gladovića, Petra Jakšića, Zorana Božovića pa ni brazilskog vratara Pedra Fernandeza. Promjena je i na klupi, umjesto Miloša Korolije, trener je sada Mihajlo Ćirić.

Relativno je zanimljiva priča beogradski Stari Grad. Prošle su se sezone u samoj završnici Prvenstva Srbije (Superliga) spasili ispadanja, da bi onda u ljetnom prijelaznom roku doveli neka vrlo zanimljiva imena. Iz Crvene zvezde su došli Gavril Subotić, Nikola Bursać i Dušan Marković koji je u Zvezdi bio kapetan. Iz Gruzije je, iz Dinama iz Tbilisija potpisao Nikola Giga, a Vuk Vitorović iz Novobeogradskih Vukova itd. U biti, iz prošle sezone je ostalo samo 6 igrača.

Način igranja

U svakoj se skupini igra ligaškim sustavom ili svak’ sa svakim kod kuće i u gostima. Dvije prvoplasirane momčadi iz svake skupine, igrat će u skupini za poredak od 1. do 4. mjesta još dva susreta. Konkretnije, A1 će igrati protiv B1 i B2, a isto vrijedi jasno i za A2. Ujedno, momčadi prenose međusobne bodove iz skupine. Pobjednik A1 lige stječe pravo izravnog nastupa u Premier ligi sljedeće sezone, dok će drugoplasirani razigravati s pretposljednjim u Premier ligi.

Slično vrijedi i za borbu za poredak od 5. do 8. mjesta (treći i četvrti iz skupina A i B); pa od 9. do 12. pozicije (peti i šesti iz skupine A i B); kao i od 13. do 15. mjesta (7. iz skupine A i 7. i 8. iz B skupine), te zaključno za 16. mjesto. Svi će oni odigrati dva tzv. dvokola s iznimkom dakako utakmice za 16. mjesto gdje će se posljednjeplasirane momčadi iz A i B skupine ogledati dvaput, kod kuće i u gostima.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *