Trećina Eurokupa dolazi iz RVL

Druga polovica prošlog tjedna protekla je u vaterpolskoj Europi u kvalifikacijama za dva natjecanja – Ligu prvaka i Eurokup. Ukupno je od četvrtka do nedjelje (13. – 16. X.) odigrana čak 91 utakmica u 8 skupina spomenuta dva kupa. U njima je pak sudjelovalo i čak 9 klubova iz RVL. Uglavnom iz Premier lige, ali i jedan A1 ligaš (Valis Valjevo). Ne treba vjerojatno ni napominjati da su svi i dalje kvalifikacijama, ali upečatljivo je da su na pola od spomenutih ukupno 8 kvalifikacijskih turnira, upravo RVL osvojili neko od prva dva mjesta. Konkretno, 1. mjesto je osvojio splitski Jadran u kvalifikacijskoj skupini Lige prvaka, dok su u kvalifikacijskim skupinama Eurokupa 1. mjesto osvojili Solaris i Crvena zvezda. Momčad Partizana je pak osvojila 2. mjesto u svojoj kvalifikacijskoj grupi Eurokupa. Kada se sve sublimira i nakon ždrijeba 2. kruga kvalifikacija za Eurokup koji je obavljen u ponedjeljak (17. X. u Nyonu), onda je vidljivo da praktički trećinu sudionika ovog natjecanja čine klubovi iz Premier odnosno A1 lige. U brojkama, od 27 klubova, čak ih je 8 iz RVL ili točno 29%! U kvalifikacijama za Eurokup su naime – Jadran (HN), Solaris, Šabac, Partizan, Mladost, Primorac, Crvena zvezda i Valis. Kada govorimo samo o kvalifikacijama Lige prvaka odnosno parovima osmine finala, tu je također jedan klub iz Premier lige – Jadran Split. Budući da im je voljom ždrijeba za suparnika dodijeljena rumunjska Oradea, želimo vjerovati da je Splićanima put u grupnu fazu Lige prvaka širom otvoren. Ne zaboravimo i da se u Ligi prvaka, temeljem ugovora već nalaze dva kluba iz Premier lige – Jug Adriatic osiguranje i Novi Beograd. Ovo je samo mali, dodatni podsjetnik koji jasno ukazuje na kvalitetu, pa i pitanje prestiža RVL odnosno Premier i A1 lige.